home home goldenline rss

Jeden z założycieli klubu Toastmasters Poznań - jednego
z 11 700 klubów zrzeszonych w międzynarodowej orga- nizacji, której celem jest szerzenie umiejętności przema- wiania i przewodzenia (speaking & leadership). (więcej...)

Kto może publicznie przemawiać?

Ostatnimi czasy wraz z ekipą z Toastmasters udzieliliśmy wywiadu w Radio Merkury (15 marca 2011). Jedno z pytań brzmiało kto może publicznie przemawiać?

Od jakiegoś czasu obserwując osoby trenujące tę sztukę w klubie zastanawiałem się jak na takie pytanie odpowiedzieć. Teraz to pytanie padło. A ja mogłem w radio w skróconej wersji wyrazić swój pogląd na sprawę. Rozwinę zatem myśl.

Dla mnie wystąpienia publiczne i sztuka przemawiania są jak jazda samochodem. Kierować pojazdem każdy może się nauczyć i znakomita większość robi to na dobrym poziomie. Naukę zaczynamy podczas kursu na prawo jazdy. To właśnie na kursie dowiadujemy się co i jak. Na kursie możemy także popełniać błędy i je korygować. Uczymy się w wąskim gronie sztuki jazdy pojazdem mechanicznym by pewnego dnia samemu wyjechać pewnie w dowolną trasę. Praktykę i doświadczenie nabywamy ciągle nawet po uzyskaniu dokumentu prawa jazdy.

Dokładnie tak samo jest z wystąpieniami publicznymi. Trzeba „jeździć” czyli wychodzić przed audytorium i do niego przemawiać. Toastmasters jest jak kurs prawa jazdy. To właśnie tam dowiesz się jak to się robi, jakie są techniki i sposoby na przygotowanie i wygłoszenie mowy. Jak radzić sobie z wyrwaniem z tłumu do „odpowiedzi”. Mógłbym tu mnożyć pytania typu „jak” na które znajdziesz odpowiedź na zajęciach Toastmasters. A co najważniejsze możesz się oswoić z tym przed własną publicznością, to przed nią spokojnie możesz popełnić błąd, tu nikt ciebie nie wyśmieje. Wręcz odwrotnie pomogą potknięcia zamienić w sukcesy.

A co gdy mam talent do tego?

Jak masz talent do szybkiej, precyzyjnej bezwypadkowej jazdy do zostajesz kierowcą rajdowym. Może z czasem tak dobrym jak Robert Kubica.

Jak masz talent do pisania i wygłaszania porywających mów wzniesiesz się na najwyższy poziom sztuki oratorskiej. A to już możesz wykorzystać np. jako polityk, sprzedawca, marketingowiec praktycznie wszędzie tam gdzie od jakości Twojej mowy zależy Twój sukces i podziw jaki wywołasz.

Przemawiać każdy może troszeczkę lepiej troszeczkę gorzej. Opanujesz technikę, będziesz „jeździł”. Tyle może każdy. Każdy kto zechce może nauczyć się przemawiać. To trzeba praktykować. A jeśli odkryjesz talent? To wtedy wszystko zależy od Twojej wyobraźni jak i gdzie talent Ciebie zaprowadzi 🙂

Do zobaczenia zarówno na drodze jak i wśród mówców 🙂

Jedna odpowiedź na „Kto może publicznie przemawiać?

  1. Wystąpienia publiczne nie są łatwe, tak samo przemowy na żywo, ludzie zaczynają się bardzo stresować. Jednak praktyka czyni mistrza, początki mogą być trudne, ale z czasem zaczniemy to lubić i będziemy w tym najlepsi, tylko trzeba uwierzyć w siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Spam protection by WP Captcha-Free