home home goldenline rss

Jeden z założycieli klubu Toastmasters Poznań - jednego
z 11 700 klubów zrzeszonych w międzynarodowej orga- nizacji, której celem jest szerzenie umiejętności przema- wiania i przewodzenia (speaking & leadership). (więcej...)

Smartphone zwiększa czytelnictwo!

Wiem, wiem jestem statystycznie nieistotny. Ale nawet pojedyncza jednostka w tłumie może coś zauważyć czy na sobie przeprowadzić test i wnikliwą analizę.

Pierwszy smartfon stworzył IBM w 1992 roku, zwało się to cudo Simon. Oprócz funkcji telefonu komórkowego oferował kalendarz, książkę adresową, kalkulator, notatnik, pocztę elektroniczną i rzecz jasna gry. W mojej kieszeni pierwszy mój smartfon pojawił się ponad 2 lata temu. Dotąd omijałem te urządzenia. Wydawały mi się zbyt duże i mało wygodne.

Dopiero model HTC Touch Diamond urzekł mnie swoim nie wielkim rozmiarem i świetnym jak na tamte czasy wyświetlaczem o rozdzielczości 640 x 480 pikseli. Sam Windows w tym telefonie rozczarowywał na prawie każdym kroku. Nie radził sobie z obsługą palcem a usability czyli wygoda obsługi czasami wprawiała mnie w zadziwienie: „Czemuż oni (MS)) to tak pokracznie zrobili?”. Całość ratowała nakładka HTC TouchFLO 3D. Nadawał się idealnie do nawigacji i rozmów telefonicznych 🙂 Żyłem w przeświadczeniu, że lepiej już być nie może…

… do czasu gdy zmieniłem Diamonda na nowszy model także z stajni HTC a mianowicie Desire HD. Powiem krótko: nie wiedziałem, że telefon może być tak wygodny i tak funkcjonalny. System Android z nakładką HTC Sense nadal zaskakuje mnie swoją przyjaznością i tym co można z takim urządzeniem pożytecznego uczynić, choćby zamienić je w….

… mały „tablecik” lub jak to woli czytnik e-booków. Na początku było jakoś nieswojo, dziwnie tak czytać z ekranu. Kilka godzin i uczucie „dziwności” zaczęło być przyjemne. W markecie poszukałem aplikacji do uprzyjemniania procesu czytania na takim urządzeniu. Wierząc komentarzom wybrałem darmowy Cool Reader typowy e-book reader. Wygodny, niezwykle konfigurowalny i co najważniejsze pozwala czytać kilka książek na raz pamiętając gdzie na jakiej stronie w której jestem. W wolnych chwilkach chwytam telefon i czytam. Efekt przerósł moje oczekiwania. W jednym tygodniu przeczytałem więcej książek niż to zazwyczaj robiłem w miesiąc! I nadal to praktykuję. Ubolewam nad tym, ze jeszcze tak mało ciekawych pozycji jest dostępnych w formatach cyfrowych. Czekam kiedy Cool Reader zostanie wyposażony w obsługę formatu PDF i .DOC. Gdyż teraz muszę ratować się…

…konkurencyjnym Adobe PDF Readerem choć ten już tak wygodny i przyjemny nie jest. Irytował mnie np. tym, że strzałkę zmiany strony wyświetlał nad tekstem skutecznie mały fragment zasłaniając. Autorzy aplikacji chyba jej w praktyce nie stosują.

Do czytania materiałów w plikach z Worda używam QuickOffice. Znośny, choć wkurza mnie, że nie pamięta gdzie zakończyłem czytanie, nie ma zakładek oraz trybu nocnego.

I tak to urządzenie typu Smartphone zwiększyło moje czytelnictwo. Podpytałem kolegów czy też czytają na takich urządzeniach książki i czy również zwiększyło się ich czytelnictwo. Cóż kolejne 2 osoby to jednak statystycznie za mało by obwieścić sposób na zwiększenie wśród Polaków czytelnictwa.

A może by tak wszystkim w szkołach dać tablety i e-book readery? Na pewno by więcej czytali. Statystycznie 🙂

Jedna odpowiedź na „Smartphone zwiększa czytelnictwo!

  1. To ja się złapałem na tym, że częściej czytam blogi na telefonie niż na komputerze. Jak tylko mam gdzieś poczekać nie ubolewam nad tym tylko odpalam readera

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Spam protection by WP Captcha-Free